Według danych opublikowanych przez Witrynaco trzy sekundy uruchamiana jest nowa witryna internetowa, co w przybliżeniu przekłada się obecnie na 200 milionów aktywnych witryn internetowych.
Aby sprostać zapotrzebowaniu na większą liczbę witryn internetowych, branża hostingu stale się rozwija i przewiduje się, że będzie rosła 90 miliardów dolarów przychodów w 2023 r. przy rocznym wzroście o 12,42%.
W roku 2022 oszacowano 5,3 miliarda użytkowników Internetu na całym świecie, łatwo więc zrozumieć, dlaczego tak wiele osób uważa ten okres za ekscytujący czas dla świata hostingu.
Wielu właścicieli firm jest naturalnie zainteresowanych zanurzeniem się w rynku usług hostingowych, ale mogą nie być pewni, jak zacząć.
W końcu uznani dostawcy usług hostingowych posiadają ogromne serwery i centra danych do ich przechowywania, a wielu średnim firmom brakuje zasobów niezbędnych do konkurowania.
Ale co by było, gdybyś nie budował własnych serwerów hostujących strony internetowe, ale zamiast tego mógł skorzystać z już istniejącej infrastruktury? I zamiast rzucać wyzwanie znanym dostawcom usług hostingowych, mógłbyś z nimi współpracować?
Odpowiedź na te pytania już istnieje: nazywa się to hostingiem dla resellerów i może być rozwiązaniem, w jaki sposób Twoja firma może zadebiutować w branży hostingu.
Przyjrzyjmy się, czym jest hosting dla resellerów, jakie są jego zalety i jak wybrać odpowiedniego dostawcę hostingu dla resellerów dla Twojej firmy.
Co to jest hosting dla resellerów?
Hosting dla resellerów ma miejsce wtedy, gdy dostawca usług hostingowych wynajmuje swoje usługi hostingowe i część swojej infrastruktury firmie zwanej sprzedawcą. Sprzedawca ten następnie przepakowuje te usługi hostingowe jako własne i sprzedaje je klientom indywidualnym lub małym firmom po podwyższonej cenie. Ten rodzaj transakcji nazywany jest także hostingiem dla sprzedawców typu white-label.
Wyobraź sobie typową umowę dotyczącą handlu hurtowego i detalicznego. Sprzedawca kupuje usługi hostingu „hurtowo” od firmy hostingowej działającej jako hurtownik tych usług.
Następnie sprzedawca zmienia markę i pakuje te usługi w mniejsze jednostki, które może sprzedawać klientom. Klienci ci dokonują następnie ustaleń ze sprzedawcą, a nie z menedżerem hostingu internetowego, od którego sprzedawca pierwotnie otrzymał usługi.
Ta umowa hostingowa jest popularna wśród programistów i agencji projektowych, które oferują swoim klientom kompleksowe pakiety. W przypadku niektórych firm cały model biznesowy koncentruje się na odsprzedaży hostingu.
Jakie są zalety hostingu dla resellerów?
Teraz, gdy już wiesz, czym jest hosting dla sprzedawców, czas przyjrzeć się bliżej, w jaki sposób i dlaczego Twoja firma może skorzystać na tego rodzaju umowie biznesowej.
Przystępność
Rozpoczęcie tradycyjnej działalności związanej z hostingiem internetowym nie jest tanim przedsięwzięciem. Wysokie koszty zabezpieczenia fizycznej pamięci masowej dla infrastruktury hostingowej, zakupu drogich serwerów i sprzętu sieciowego oraz zatrudniania personelu do zarządzania usługami i promowania ich na rynku stanowią dla wielu barierę wejścia.
Jeśli jednak założysz własną firmę hostingową jako sprzedawca, nie będziesz musiał martwić się tymi wszystkimi początkowymi kosztami infrastruktury. Dostawca hostingu obsługuje większość z nich, dzięki czemu możesz skoncentrować się na rozwoju swojej firmy i obsłudze klientów.
Zarządzalność
W przeciwieństwie do wirtualnych serwerów prywatnych (VPS) i innych planów hostingu z wieloma domenami, hosting dla sprzedawców ułatwia zarządzanie klientami. Każdy z nich ma przypisane unikalne konta do swoich planów hostingowych.
Możesz administrować każdym z tych kont bez konieczności proszenia o dane logowania za każdym razem, gdy wystąpi jakiś problem. Wystarczy zarządzać klientami i alokować zasoby.
Skalowalność
Wspaniałą rzeczą w programach hostingowych dla sprzedawców jest to, że można je skalować w miarę rozwoju Twojej firmy hostingowej. Możesz zacząć od mniejszego, tańszego planu i przejść na wyższy poziom, gdy potrzeby klienta przekroczą obecną pojemność.
Odpowiedzialność
Jeśli sam zbudowałbyś swoją infrastrukturę hostingową i zarządzał nią, oznaczałoby to, że Twoja firma byłaby wyłącznie odpowiedzialna za jej utrzymanie i bezpieczeństwo.
Ale jako sprzedawca nie musisz się martwić konserwacją i aktualizacją swoich serwerów na całym świecie. Zadaniem tym zajmuje się dostawca usług hostingowych, który zadba o to, aby cały sprzęt był zawsze bezpieczny i aktualny.
Teraz, gdy omówiliśmy korzyści płynące z bycia sprzedawcą dostawcy usług hostingowych, czas omówić, z czym właściwie wiąże się tego rodzaju umowa biznesowa.
Jak hosting dla resellerów sprawdza się w firmie?
Celem hostingu dla resellerów jest osiągnięcie zysku w oparciu o przychody zebrane od klientów, którzy kupują Twoje przepakowane plany hostingowe. Wydaje się dość proste, prawda?
Być może. Oznacza to jednak również, że Twój sprzedawca będzie musiał wnieść wystarczającą wartość dodaną i magię marketingową, aby zainteresować potencjalnych klientów zakupem od Ciebie, a nie bezpośrednio od dostawcy usług hostingowych.
Przyjrzyjmy się, jak wygląda droga do rozpoczęcia działalności w zakresie hostingu dla sprzedawców.
Wybierz swój plan
Na początek musisz zdecydować, z jakiego rodzaju planu sprzedawcy chcesz skorzystać. Niektórzy dostawcy usług hostingowych mogą oferować podstawowe pakiety hostingu dla sprzedawców, podczas gdy inni mogą korzystać z planów agencyjnych.
Jeśli obecnie współpracujesz z dostawcą usług hostingowych, powinieneś sprawdzić, czy oferuje on plany resellerskie. Jeśli nie, może być konieczna zmiana firmy hostingowej.
Rozważając plany sprzedawcy, ważne jest, aby wziąć pod uwagę całkowitą ilość zasobów serwerowych każdego z nich. Pamiętaj, że będziesz musiał podzielić tę liczbę pomiędzy klientów.
Zaprojektuj swój pakiet hostingowy
Kiedy już wybierzesz odpowiedni plan hostingowy dla resellera, następnym krokiem będzie zaprojektowanie i skonfigurowanie pakietów hostingowych, które będziesz sprzedawać klientom.
Struktura i cena Twoich planów powinna odpowiadać Twojemu rynkowi docelowemu i być dla Ciebie opłacalna. Niezależnie od tego, czy Twoim celem są witryny e-commerce, czy małe firmy, które chcą być obecne w Internecie poza mediami społecznościowymi, Twoje pakiety hostingowe powinny być dostosowane do ich konkretnych potrzeb.
Utwórz witrynę sklepową
Na koniec musisz skonfigurować witrynę sklepową. Witryna sklepu obsługuje zakupy klientów i tworzenie kont dla nowych klientów. Większość dostawców usług hostingowych może udostępnić Ci „pustą” witrynę sklepową, którą zmienisz na własną.
Aby pójść o krok dalej, niektóre programy hostingowe dla sprzedawców oferują dostęp do usług takich jak projektowanie stron internetowych lub tworzenie niestandardowych stron internetowych.
Teraz, gdy wiesz, jak działa hosting dla sprzedawców, możesz rozpocząć marketing i sprzedaż usług hostingowych pod własną marką po własnych cenach.
Jak wybrać najlepszego dostawcę usług hostingowych dla sprzedawców
Wielu dostawców usług hostingowych oferuje plany hostingowe dla sprzedawców, ale wybór odpowiedniego dla Twojej firmy wymaga czasu i wysiłku. Oto najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze planu hostingowego i dostawcy usług hostingowych dla sprzedawców.
Koszt
Ustaliliśmy już, że plany hostingowe dla sprzedawców są tańszą alternatywą dla budowania infrastruktury dla firmy hostingowej. Jednak koszty programów dla sprzedawców różnią się znacznie, dlatego ważne jest, aby zawęzić listę planów, które odpowiadają Twojemu budżetowi.
Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, większość firm hostingowych oferuje wiele poziomów cenowych dla swoich planów hostingowych dla sprzedawców zamiast jednego, standardowego kosztu.
Czas trwania umowy jest również ważnym czynnikiem, o którym należy pomyśleć. Na przykład niska cena początkowa, którą zapłacisz dzisiaj, może obowiązywać tylko przez kilka pierwszych miesięcy lub do następnego okresu odnowienia.
Zasoby i funkcje serwera
Podobnie jak w przypadku zwykłych planów hostingowych, dostawcy usług hostingowych określą zasoby serwera, które przydzielą każdemu ze swoich planów hostingowych dla sprzedawców.
Należy dokładnie zapoznać się z tymi informacjami, ponieważ niektóre plany sprzedawców ograniczają liczbę obsługiwanych witryn lub domen, podczas gdy inne pozwalają na nieograniczoną liczbę witryn.
Należy także wziąć pod uwagę techniczne aspekty planu, takie jak rodzaj magazynu dyskowego, wielkość przydzielonej przepustowości i ilość miejsca na dysku.
Dodatkowe funkcje zawarte w planie sprzedawcy hostingu mogą być równie ważne jak konfiguracja serwera, ponieważ znacznie ułatwią prowadzenie Twojej firmy.
Na przykład, jeśli firma hostingowa nie uwzględnia automatycznych kopii zapasowych ani bezpłatnych certyfikatów SSL w swoich planach dla sprzedawców, być może będziesz musiał sam rozważyć zaoferowanie tych funkcji.
Panel zarządzania
Panel zarządzania to miejsce, w którym będziesz kontrolować wszystkie aspekty swojego planu hostingowego, od przydzielania zasobów po zarządzanie kontami klientów.
Jest to centralny punkt kontrolny Twojego planu hostingowego dla resellerów, więc im łatwiejszy będzie dla Ciebie korzystanie z tego panelu sterowania, tym prostsze będzie Twoje zadanie zarządzania firmą hostingową.
Dostępnych jest kilka popularnych pulpitów zarządzania, takich jak cPanel do zarządzania serwerami Linux i Plesk dla Windows. Niektórzy dostawcy hostingu, tacy jak Bana Hosting, oferują nawet własne, niestandardowe pulpity nawigacyjne do zarządzania kontem hostingowym.
Możliwość aktualizacji
Większość sprzedawców chce zacząć od czegoś małego, rozpoczynając działalność związaną z hostingiem dla sprzedawców. Ale co się stanie, gdy biznes w końcu nabierze tempa, a Ty przerośniesz swój obecny plan?
Aby uniknąć frustracji klientów opóźnieniami związanymi ze skalowaniem pakietu hostingowego, powinieneś wybrać dostawcę usług hostingowych, który oferuje klientom-sprzedawcom łatwą ścieżkę aktualizacji.
Najlepiej byłoby wybrać dostawcę usług hostingowych, który umożliwia aktualizację planu z poziomu portalu zarządzania kontami.
Wreszcie, obniżenie wersji planu powinno być równie łatwe, jak jego aktualizacja. Z pewnością nie chcesz utknąć w płaceniu za więcej zasobów hostingowych, niż potrzebujesz.
Wsparcie klienta
Będziesz chciał wybrać dostawcę hostingu, który oferuje zespół pomocy technicznej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Problemy mogą pojawić się natychmiast, a nie chcesz, aby Twoja firma znalazła się w trudnej sytuacji.
Niektórzy dostawcy wykraczają poza to, zapewniając wsparcie techniczne również klientom sprzedawcy. Oprócz tego wspaniałego atutu Twoich usług, oznacza to również, że jako sprzedawca masz o jedną rzecz mniej zmartwień.
Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić szczegóły oferowanych usług wsparcia, np. z jakich kanałów pomocy korzysta gospodarz i czy każdy kanał jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Bana Hosting oferuje zawsze dostępną pomoc przez telefon, czat i e-mail, a także obszerną bazę wiedzy, którą klienci mogą przeglądać w poszukiwaniu odpowiedzi.
Reputacja
Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, co inni klienci mówią na temat jakości programu resellerskiego firmy hostingowej. Paczka, która wygląda świetnie na papierze, może po podpisaniu umowy okazać się koszmarem.
Niektóre strony internetowe gromadzą te recenzje dla dostawców usług online, dając przyzwoity obraz tego, jakiego rodzaju doświadczeń możesz się spodziewać. G2 i Trustpilot to popularne witryny z recenzjami, do których możesz się odwołać.
Oprócz recenzji klientów powinieneś także zasięgnąć opinii ekspertów z zewnętrznych platform technologicznych, aby uzyskać aktualne wiadomości i dane branżowe. Mogą one pomóc w wypełnieniu luk pozostawionych przez klientów, a także zapewnić lepszy kontekst dotyczący tego, czy plan jest odpowiedni dla Twojej firmy.
Ostatnie przemyślenia: kompletny przewodnik po hostingu dla sprzedawców
Rozszerzanie działalności na rynek hostingu może być zniechęcające. Jednak założenie firmy hostingowej dla sprzedawców to niedrogi i skalowalny sposób na wejście do tej rozwijającej się branży bez konieczności dokonywania dużych, początkowych inwestycji w infrastrukturę.
Teraz, gdy już rozumiesz, czym jest hosting dla sprzedawców, jakie są jego zalety i jak zacząć, czas rozpocząć własną przygodę z hostingiem.
Nadal myślisz o swoich wynikach finansowych?
Sprawdź w pełni zarządzane plany hostingu dla przedsiębiorstw firmy Bana Hosting. Zapewniają najlepszą w swojej klasie szybkość i wsparcie w cenie odpowiedniej dla Twojej firmy.
Skontaktuj się z nami w Bana Hosting, aby dowiedzieć się więcej.