Początek tego tygodnia obdarował nas wszystkich wspaniałym i długo wyczekiwanym fenomenem: różowym superksiężycem 2021 roku. W poniedziałkową noc świat mógł cieszyć się tym szczególnym wydarzeniem. Nie był to jednak jedyny wyczyn Księżyca, o czym świadczy zdjęcie ogromnej aureoli, która postanowiła otoczyć go na niebie Antarktydy.
Zjawisko znane jako paraselene rysowało wielki biały łuk, który otaczał Księżyc. To, w dodatku, bardzo blisko Teleskopu Bieguna Południowego, według Forbesa. Z bliska fotografowi łazików Mattowi Youngowi udało się uchwycić teraz kultowy obraz.
Dlaczego aureola pokryła Księżyc na Antarktydzie?
Z oficjalnej relacji teleskopu obraz został przedstawiony światu, a dodatkowo podano małe wyjaśnienie zjawiska:
Sundogs są powszechne latem na biegunach południowych, kiedy kryształki lodu załamują słońce, tworząc wokół niego okrągłą aureolę. #moondog jest znacznie rzadszy, gdy księżyc robi to samo. Na szczęście zima SPT Matt Young był w stanie uchwycić jednego wokół SPT i DSL! Niesamowity obrazek! pic.twitter.com/Qxr7TIbngM
– Teleskop Bieguna Południowego (@SPTelescope) 28 kwietnia 2021
„Słoneczne psy są powszechne latem na biegunie #południowym, kiedy kryształki lodu załamują słońce, tworząc wokół nich okrągłą aureolę. #moondog jest znacznie rzadszy, gdy księżyc robi to samo. Na szczęście zimowisko SPT Matt Young udało się złapać jednego w okolicach SPT i DSL! Cudowne zdjęcie! “
Krótko mówiąc, jest to zjawisko meteorologiczne polegające na odbiciu światła. Ogólnie rzecz biorąc, może przechodzić bardziej regularnie wraz z promieniami słonecznymi, ale jeśli księżycowa poświata jest wystarczająco silna, może również stworzyć własną wersję tego zjawiska. Dzieje się tak poprzez odbicie kryształków lodu w środowisku lub w chmurach.
Urozmaicona noc
Aureola Księżyca na Antarktydzie nie była jedynym szczególnym zjawiskiem, które miało miejsce tej nocy, kiedy zrobiono zdjęcie. W rzeczywistości równolegle miał miejsce różowy superksiężyc tego 2021 roku.
W ten poniedziałek, 26 kwietnia, nasz naturalny satelita osiągnął na swojej orbicie punkt, który przybliża go do Ziemi. W rezultacie świat mógł zobaczyć go o 14% większy niż jego zwykły rozmiar i do 30% jaśniejszy niż zwykle. Te ostatnie mogły przyczynić się do nasilenia zjawiska, które miało miejsce wyłącznie dla przyjemności nielicznych mieszkańców Antarktydy.
Przeczytaj także:
Dlaczego występują zaćmienia Słońca? To mówi nauka