Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Jak wybrać procesor? Ważne rzeczy do rozważenia przed zakupem

Jedną z najważniejszych obaw użytkowników jest zakup odpowiedniego procesora do swojego komputera. Niektórzy wolą kupić nowy procesor, a z drugiej strony wielu profesjonalnych użytkowników, którzy mają ograniczony budżet, chce kupić procesor. Zrób coś z drugiej ręki dla swojego systemu. Oto kilka punktów, o których należy pamiętać przy zakupie procesora Intel lub innych najlepszych procesorów.

Każdy komputer potrzebuje płyty głównej i każda płyta główna potrzebuje procesora. Procesor, czyli jednostka centralna, określa, ile komputer może przetwarzać jednocześnie i jak szybko może przetwarzać te dane. Kupując procesor, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim liczbę wymaganych rdzeni, rodzaj komputera, do którego będzie używany, rodzaj uruchamianego oprogramowania, kompatybilność procesora i szybkość procesora.

Jeśli chodzi o zakup procesora, na rynku dostępnych jest kilka opcji. Tutaj znajdziesz podsumowanie dostępnych typów procesorów, dzięki czemu możesz dokonać lepszego wyboru przy zakupie procesora.

Procesory komputerowe – Kup procesory do komputerów

Procesory zostały stworzone specjalnie dla komputerów stacjonarnych, podczas gdy główne procesory do komputerów stacjonarnych pełnią zasadniczo te same funkcje, co procesory do urządzeń przenośnych, takich jak laptopy, telefony komórkowe i serwery, procesory do komputerów stacjonarnych są zbudowane nieco inaczej. . Na przykład jedną z zalet procesorów do komputerów stacjonarnych jest to, że mogą oferować wyższą tolerancję termiczną. Ponadto procesory do komputerów stacjonarnych są bardziej kompatybilne z podkręcaniem.

Kupowanie procesora mobilnego – Kupowanie procesora mobilnego

Kupując procesory mobilne, należy zwrócić uwagę na to, że procesory mobilne są tworzone inteligentnie dla laptopów i urządzeń mobilnych. Procesory mobilne są wolniejsze i mniej wydajne niż procesory do komputerów stacjonarnych, głównie ze względu na oszczędzanie baterii. Oferują jednak wiele funkcji, których nie oferują procesory do komputerów stacjonarnych.

Kup procesor serwerowy – kup procesor serwerowy

Procesory serwerowe są budowane z myślą o wysokiej niezawodności, dlatego przy zakupie procesora serwerowego należy zwrócić uwagę na pewne punkty. Podczas testowania tych procesorów poddawane są stresującym warunkom, takim jak wyższe temperatury i duże obciążenia obliczeniowe. Jeśli procesor komputera stacjonarnego ulegnie awarii, cały komputer zostanie wyłączony. Jednak procesory serwerów mają tryb przełączania awaryjnego. Serwery z dwoma procesorami są również zaprojektowane do pracy na znacznie wyższych częstotliwościach, co pozwala im przetwarzać więcej danych. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność przy zakupie procesora serwerowego.

Funkcje, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie procesora

Po rozważeniu różnych typów procesorów następnym krokiem jest zapoznanie się ze specyfikacjami i funkcjami różnych procesorów. Nie wszystkie procesory są sobie równe. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że ich specyfikacje i funkcje oraz ich związek z użytkowaniem komputera są bardzo ważne. Poniżej znajduje się kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie procesora.

Rdzeń – kup procesor wielordzeniowy

Niecałe dziesięć lat temu wszystkie procesory były wyposażone w jeden rdzeń. Obecnie procesory jednordzeniowe są wyjątkiem, a nie regułą. Procesory wielordzeniowe stają się coraz bardziej popularne, ponieważ ich dostępność staje się coraz bardziej powszechna, a oprogramowanie jest projektowane tak, aby wykorzystywać technologię wielordzeniową. Do wyboru jest wiele opcji, od procesorów dwurdzeniowych po ośmiordzeniowe. Decydując, ile rdzeni potrzebujesz, musisz najpierw zrozumieć, co oznacza „wielordzeniowy” i dokonać lepszego zakupu procesora wielordzeniowego.

Gdy procesory działały na jednym rdzeniu, ten pojedynczy rdzeń był odpowiedzialny za obsługę wszystkich danych wysyłanych do procesora. W miarę integrowania większej liczby rdzeni w procesorze, rdzenie te mogą dzielić zadania procesora. Dzięki temu procesor jest szybszy i wydajniejszy. Należy jednak pamiętać, że na procesorze można uruchomić tylko istniejące oprogramowanie. Jeśli to oprogramowanie wykorzystuje tylko trzy rdzenie ośmiordzeniowe, pięć rdzeni pozostaje nieużywanych. Najlepiej jest dopasować wymagania systemowe do dostępności rdzeni, aby zmaksymalizować koszty i wykorzystanie. Dlatego zakup wielordzeniowego procesora może być dla Ciebie korzystny.

Pamięć podręczna – silna pamięć podręczna

Pamięć podręczna procesora jest podobna do pamięci komputera. Pamięć podręczna procesora to niewielka ilość szybkiej pamięci używana do tymczasowego przechowywania. Dzięki temu komputer może szybko odzyskać pliki zapisane w pamięci podręcznej procesora. Im większa pamięć podręczna procesora, tym więcej plików może przechowywać w celu szybkiego przechowywania.

Kompatybilność gniazd / Kompatybilność gniazd

Kompatybilność gniazd jest bardzo ważną kwestią przy zakupie procesora. Umożliwia to kompatybilność gniazda interfejsu pomiędzy płytą główną a procesorem. Jeśli płyta główna jest już zainstalowana, upewnij się, że zainstalowany procesor jest kompatybilny z gniazdem. Z drugiej strony, budując komputer wokół procesora, upewnij się, że płyta główna jest kompatybilna z istniejącym procesorem. Kupując procesor komputerowy, zwróć uwagę na kompatybilność gniazd.

Zintegrowane jednostki przetwarzania grafiki

Wiele współczesnych procesorów ma zintegrowane procesory graficzne przeznaczone do wykonywania obliczeń związanych z grafiką. Załóżmy, że procesor nie ma zintegrowanego procesora graficznego. W takim przypadku komputer może nadal wyświetlać grafikę, jeśli zainstalowana jest osobna karta graficzna lub jeśli płyta główna zapewnia wideo dla procesora.

Częstotliwość procesora

Częstotliwość procesora, mierzona w hercach, to prędkość, z jaką działa. W przeszłości większa częstotliwość oznaczała lepszą wydajność. W niektórych przypadkach procesor pracujący z niższą częstotliwością może działać lepiej niż procesor o wyższej częstotliwości ze względu na infrastrukturę procesora. Oprócz częstotliwości procesora ważne jest, aby zwracać uwagę na „instrukcje na zegar” procesora. Chociaż częstotliwość jest nadal dobrym wskaźnikiem szybkości procesora, nie jest już jedynym czynnikiem wpływającym na rzeczywistą prędkość procesora.

Projektowana moc cieplna

Kupując procesor, należy uważać, aby procesory nie wytwarzały ciepła. Projektowany profil mocy termicznej przypisany do procesora opisuje, ile ciepła rozprasza procesor. Ma to bezpośredni wpływ na rodzaj urządzenia chłodzącego potrzebnego procesorowi. Jeśli procesor nie jest dostarczany z urządzeniem chłodzącym lub dostarczone urządzenie chłodzące nie jest używane, należy zainstalować urządzenie, które może odpowiednio schłodzić system. Przegrzanie

stanowi poważne zagrożenie dla komponentów komputera i może być przyczyną poważnych problemów. Kupując odpowiedni procesor, możesz zapobiec przegrzaniu części.

Na jakie specyfikacje należy zwrócić uwagę przy zakupie procesora?

Kupując nowy procesor, niektóre specyfikacje i funkcje są dla Ciebie ważniejsze niż inne. Pożądane specyfikacje i funkcje będą się różnić w zależności od osobistych potrzeb komputerowych. Na przykład komputer używany do intensywnego grania potrzebuje innego procesora niż komputer używany wyłącznie do surfowania po Internecie.

Jak zainstalować procesor – Jak zainstalować go po zakupie? Poradnik instalacji procesora

Instalując procesor, najpierw dokładnie sprawdź kompatybilność z płytą główną. Jeśli gniazdo nie jest kompatybilne, procesor nie będzie prawidłowo pasował. Aby dodać procesor do płyty głównej, wyjmij płytę główną z komputera. Jeśli płyta główna zawiera już procesor, wyjmij stary procesor z płyty głównej i oddziel go zgodnie z jego lokalizacją. Po usunięciu starego procesora, zainstaluj nowy procesor w taki sam sposób jak poprzednio. Upewnij się, że podczas podłączania procesora nie ma nacisku na piny. Po włożeniu procesora do płyty głównej, umieść wszystko z powrotem na swoim miejscu i włącz system.

Często zadawane pytania dotyczące zakupu procesora

Poniżej znajduje się kilka pytań i odpowiedzi, które możesz przeczytać, aby uzyskać nowe informacje przy zakupie procesora.

Co oznacza słowo Hz? – Wybór odpowiedniego Herca przy zakupie procesora

Hz oznacza herc. Ocena w hercach nadawana procesorowi jest miarą szybkości. Herc to jeden cykl procesora na sekundę, kiloherc (1 kHz) to 1000 herców na sekundę, a megaherc to 1 000 000 cykli na sekundę. Dlatego prędkość 500 MHz oznacza, że ​​procesor może przesyłać dane z szybkością 500 000 000 cykli na sekundę. Czy kupując procesor, możesz zwrócić uwagę na jego herc?

  • Dlaczego częstotliwość mojego laptopa jest niższa niż podana?

Notebooki i inne urządzenia przenośne działają z mniejszą szybkością, aby oszczędzać baterię i zapobiegać przegrzaniu. Intel i AMD to dwaj główni producenci procesorów. Obie firmy zbudowały procesory posiadające funkcje zarządzania energią. Efektem takiego zarządzania energią jest niższa częstotliwość. Oznacza to, że procesor często będzie działał z niższą niż deklarowana szybkością, o czym należy pamiętać przy zakupie procesora do laptopa.

  • Ile rdzeni potrzebuje mój procesor? – Kup procesor z mocnym rdzeniem

Liczba rdzeni wymaganych w procesorze zależy od konkretnych potrzeb obliczeniowych. Na przykład sześciordzeniowy procesor obsługujący programy pakietu Microsoft Office nie zwiększa szybkości ani wydajności komputera. Dzieje się tak, ponieważ programy pakietu Office nie mogą korzystać z sześciu głównych rdzeni procesora. Z tego powodu weź pod uwagę powszechnie używane oprogramowanie i wymaganą liczbę rdzeni, a następnie wybierz odpowiednio procesor.

  • Jak podkręcany jest procesor?

Podkręcanie procesora pozwala zwiększyć częstotliwość taktowania procesora bez wydawania pieniędzy na modernizację i zakup nowego procesora. Najpopularniejszym sposobem podkręcania procesora jest podniesienie magistrali FSB (FSB) z poziomu BIOS-u komputera. Proces będzie taki sam niezależnie od typu i marki procesora. Aby podkręcić, musisz odblokować procesor. Aby podkręcić zablokowany procesor, wejdź do BIOS-u podczas uruchamiania systemu. Znajdź ustawienia związane z FSB i zwiększ jego liczbę, aby zwiększyć szybkość procesora.

  • Jak wyłączyć ograniczanie wydajności procesora?

Obciążenie procesora jest powszechne w laptopach. Pomaga to oszczędzać baterię. Ponieważ maksymalna moc wyjściowa jest zwykle niepotrzebna podczas korzystania z laptopa, zmniejszanie mocy wykorzystuje procesor, aby oszczędzać energię baterii.

Aby wyłączyć funkcję push, w systemie Windows otwórz panel sterowania zasilaniem. Do wyboru będzie kilka opcji. Zwykle obejmują one sugerowane ustawienie, ustawienie oszczędzania energii, ustawienie wysokiej wydajności i ustawienie zrównoważone. Aby zatrzymać obciążenie procesora, wybierz ustawienie wysokiej wydajności i kliknij Zastosuj zmiany.

  • Co to są rdzenie i wątki?

Kupując procesor, masz różne opcje. Prawie wszystkie nowoczesne procesory mają więcej niż jeden rdzeń. Jednak rdzenie nie są jedynymi czynnikami wpływającymi na wydajność procesora. Wątki w procesorze są również ważne. Wątki podążają za instrukcjami, które mówią komputerowi, co ma robić. Wielowątkowość lub wielowątkowość umożliwia rdzeń procesora jednoczesne uruchamianie więcej niż jednego procesu. Na przykład Intel ma podkręcone procesory. To prawie podwaja liczbę rdzeni w procesorze, ponieważ każdy rdzeń może jednocześnie obsługiwać dwa różne strumienie danych.

Pobierz motywy WordPressBezpłatne pobieranie motywów WordPressPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz bezpłatne motywy WordPress Premiumdarmowy płatny kurs Udemy do pobraniapobierz oprogramowanie HuaweiPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmopłatny kurs udemy do pobrania za darmo