Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Przewodnik SEO Shopify: Zwiększ rankingi swojego sklepu e-commerce

Przewodnik SEO Shopify: Zwiększ rankingi swojego sklepu e-commerce

Spis treści

Co to jest SEO Shopify?

Shopify jest jedną z najpopularniejszych platform rozwoju eCommerce i obecnie ją rozwija ponad 4 miliony Sklepy eCommerce w internecie według Buildwith. Przy tak dużej konkurencji jednym z najważniejszych pytań zadawanych przez ludzi jest: „Jak możemy wyróżnić się z tłumu?”. I tu właśnie pojawia się SEO. Jednak ludzie często zastanawiają się: „Czy Shopify jest dobry dla SEO?„.

Shopify SEO odnosi się do procesu optymalizacji sklepu Shopify pod kątem wyszukiwarek takich jak Google, w celu poprawy jego widoczności i rankingu pod kątem odpowiednich słów kluczowych. Można to osiągnąć za pomocą różnych taktyk, takich jak optymalizacja zawartości, struktury i metadanych witryny internetowej, poprawa szybkości i użyteczności witryny oraz budowanie wysokiej jakości linków zwrotnych.

Celem Shopify SEO jest zwiększenie ruchu organicznego w sklepie eCommerce, przyciągnięcie większej liczby potencjalnych klientów i ostatecznie zwiększenie sprzedaży i przychodów. Właściwe SEO może być kluczowym czynnikiem sukcesu sklepu eCommerce w Shopify i może pomóc odróżnić sklep od konkurencji na stronach wyników wyszukiwania.

Podobnie jak w przypadku typowych witryn i stron internetowych, możesz wdrożyć SEO w swoim sklepie eCommerce Shopify na dwa podstawowe sposoby: SEO na stronie i SEO poza stroną.

SEO na stronie to podejście do poprawy rankingów SERP poprzez taktyki bezpośrednie, takie jak trafna, wysokiej jakości treść, dobrze zoptymalizowane nagłówki, meta opisy, tagi HTML (tytuł, meta i nagłówek), obrazy (tagi alt obrazu) itp. Z drugiej strony SEO poza stroną to taktyka mająca na celu poprawę rankingów SERP Twojej strony internetowej lub witryny za pomocą technik pośrednich, takich jak marketing treści, podcasty, budowanie linków, media społecznościowe, recenzje itp.

Dlatego w tym artykule zobaczymy obszerną listę kontrolną SEO Shopify eCommerce, która pomoże poprawić rankingi Twojego sklepu Shopify eCommerce.

Lista kontrolna SEO Shopify

Jak wspomniano wcześniej, Shopify ma wbudowane możliwości SEO, które mogą pomóc poprawić rankingi Twojego sklepu eCommerce w SERP. Aby jednak mieć pewność, że w pełni wykorzystasz te możliwości, przygotowaliśmy obszerną listę kontrolną wdrożeń SEO, o które musisz zadbać.

Ta lista kontrolna może pomóc w organicznym dotarciu do większej liczby docelowych odbiorców w celu zwiększenia sprzedaży i przychodów Twojego sklepu eCommerce.

Wybierz swoją domenę niestandardową

Kiedy po raz pierwszy tworzysz sklep eCommerce za pośrednictwem Shopify, platforma przypisuje adres URL za pomocą rozszerzenia .myshopify subdomena. Ten adres URL będzie widoczny w SERPach nad tytułem Twojej strony internetowej lub witryny i nie będzie wyglądał zbyt profesjonalnie dla docelowych odbiorców, tworząc złe wrażenie na temat Twojego przedsiębiorstwa.

Dlatego jedną z pierwszych rzeczy, o które należy zadbać na liście kontrolnej SEO eCommerce dla Shopify, jest wybór niestandardowej domeny dla Twojego sklepu eCommerce. Możesz kupić domenę niestandardową w sklepie Shopify lub skorzystać z usług zewnętrznego dostawcy domeny. Następnie możesz dodać niestandardową nazwę domeny do swojego sklepu eCommerce, odwiedzając stronę Domena sekcja w Ustawienia za pośrednictwem panelu Shopify.

Dzięki domenie niestandardowej adres URL Twojej witryny będzie wydawał się docelowym odbiorcom bardziej profesjonalny i godny zaufania, co poprawi zaangażowanie klientów w Twoim sklepie eCommerce.

Skonfiguruj niezbędne narzędzia do śledzenia

Jedną z głównych zalet SEO w porównaniu z tradycyjnym marketingiem jest to, że możesz stworzyć mierzalne strategie zwiększające ruch i sprzedaż w Twoim sklepie eCommerce. W Internecie dostępne są pewne narzędzia SEO, które mogą pomóc Ci określić, czy Twoja taktyka ma pozytywny wpływ na ruch organiczny i sprzedaż.

Po pierwsze, istnieje Google Analytics, które może pomóc w analizie kluczowych wskaźników wydajności związanych z ruchem na stronie, w tym łącznej liczby konwersji, współczynnika konwersji, sprzedaży i przychodów, wraz z analizą, które strony generują największe zaangażowanie klientów. Dzięki temu narzędziu możesz nawet zobaczyć, z jakich urządzeń zazwyczaj korzystają Twoi docelowi odbiorcy podczas uzyskiwania dostępu do Twojego sklepu eCommerce. Po zainstalowaniu narzędzia Google Analytics połącz je ze swoim sklepem Shopify poprzez Sklep Internetowy > Preferencje > Google Analytics dodając identyfikator konta Google Analytics.

Dostępna jest także Google Search Console, bezpłatna usługa internetowa firmy Google, która może pomóc Ci sprawdzić wyszukiwane hasła, status indeksowania i błędy indeksowania oraz zoptymalizować widoczność Twoich sklepów eCommerce Shopify. Skorzystaj więc z Google Analytics i Google Search Console, aby mieć pewność, że możesz stworzyć i wdrożyć mierzalne strategie SEO dla swojego sklepu eCommerce Shopify.

Pobierz aplikacje SEO Shopify

Shopify ma tysiące przydatnych aplikacji rozszerzeń w swoim oficjalnym sklepie internetowym, które mogą pomóc w dostosowaniu i ulepszeniu niemal każdej części Twojego sklepu eCommerce. Oto kilka najlepszych aplikacji SEO w sklepie Shopify Pozycjonowanie wtyczki, Załaduj ponownie SEO, Mały optymalizator obrazu SEO IMG, Schemat Plus dla SEO, SEOMetrykiitp.

Aplikacje te mogą pomóc w kompleksowych wdrożeniach SEO, takich jak śledzenie rankingów wyszukiwania, wdrażanie odpowiednich taktyk poprawiających rankingi wyszukiwania stron internetowych, zaawansowany kod znaczników, rankingi słów kluczowych, optymalizacja obrazu itp.

Zainstaluj więc przydatne aplikacje rozszerzające SEO z Sklep z aplikacjami Shopify aby zoptymalizować swój sklep eCommerce w celu uzyskania lepszych rankingów w SERP.

Zwykle ludzie szukają określonych obiektów, odwiedzając sklep eCommerce. Jeśli więc nawigacja po Twojej witrynie jest trudna, może to spowodować okropne wrażenia użytkownika. Co więcej, może to mieć negatywny wpływ na SEO, ponieważ roboty indeksujące mogą mieć trudności z poruszaniem się po witrynie. Dlatego utworzenie przyjaznego dla użytkownika menu nawigacyjnego jest jedną z najlepszych wskazówek SEO dla Shopify.

Zdefiniuj więc przyjazne dla użytkownika menu nawigacyjne w swoim sklepie eCommerce i zadaj sobie kilka pytań. „Czy Twoi użytkownicy mogą łatwo poruszać się po Twojej witrynie?” „Czy menu nawigacyjne konkurencyjnych sklepów eCommerce różni się czymś?”, „Czy użytkownicy mogą wygodnie poruszać się także na urządzeniach mobilnych?” itp.

Shopify umożliwia dodanie dwóch menu nawigacyjnych do Twojego sklepu eCommerce. Możesz więc dodać menu główne na górze witryny, pokazujące każdy produkt w magazynie oraz menu dodatkowe z bezpośrednimi linkami do wszystkich popularnych kategorii i podkategorii.

Aby utworzyć dobrze zdefiniowane, dostosowane menu nawigacyjne dla swojej witryny, odwiedź pulpit nawigacyjny Shopify i kliknij Nawigacja w Sklep internetowy. Dostępnych jest kilka gotowych szablonów nawigacji, ale możesz także dodać własne, korzystając z „Dodaj nowe” opcja.

Przeprowadź badanie słów kluczowych dla sklepu Shopify

Wyszukiwanie słów kluczowych to jeden z najważniejszych etapów najlepszych praktyk SEO Shopify. Słowa kluczowe to słowa lub frazy, które Twoi docelowi odbiorcy wpisują w pasku wyszukiwania, szukając produktów i usług podobnych do Twoich.

Istnieje kilka narzędzi SEO, np Planer słów kluczowych Google, KWFinder, Semrushitp., które pomogą Ci znaleźć najlepsze słowa kluczowe związane z Twoją firmą, produktami i usługami. Narzędzia te mogą również pomóc Ci określić, w jakim zakresie należy używać słów kluczowych.

Przeprowadzenie odpowiedniego badania słów kluczowych pomoże Twojej witrynie zająć najwyższe pozycje w SERP. Dlatego jedną z najważniejszych sztuczek SEO Shopify jest przeprowadzenie odpowiedniego badania słów kluczowych dla Twojej witryny.

Zoptymalizuj tytuły i metaopisy stron produktów

SEO dla Shopify Store obejmuje również optymalizację tytułu i metaopisu stron produktów. Pamiętaj, aby dodać odpowiednie słowa kluczowe do tytułów i metaopisów. Ponadto długość tytułu i metaopisów nie powinna przekraczać odpowiednio 60 i 160 słów.

Jedno spojrzenie na tytuły i metaopisy powinno wystarczyć użytkownikom i wyszukiwarkom, aby zrozumieć, o czym są strony internetowe. Dzięki temu algorytmy wyszukiwania będą mogły odpowiednio uszeregować strony internetowe.

Optymalizacja tagu nagłówka

Optymalizacja tagów nagłówków jest jednym z najważniejszych aspektów listy kontrolnej SEO Shopify. Jeśli chodzi o strony produktów, zadbaj o to, aby był tylko jeden tag H1, który należy przypisać do nazwy produktu. Jeśli na Twojej stronie brakuje tagu H1, pamiętaj o jego edycji.

Ponadto treści na stronach internetowych należy podzielić na sekcje i nadać im podtytuły H2, H3, H4 itd. Upewnij się jednak, że używasz tagów nagłówków tylko do podkreślenia nazwy głównego lub podtematu, a nie do wyróżnienia czegoś większym rozmiarem czcionki.

Uwzględnij ukierunkowane słowa kluczowe w adresach URL stron produktów

Domyślne adresy URL są często zbyt długie i niejasne lub nie zawierają niczego związanego z docelowymi słowami kluczowymi. Oznacza to, że użytkownikom i wyszukiwarkom trudniej byłoby określić i zrozumieć, jakiego rodzaju treść zawiera ten adres URL.

Dlatego jedną z kluczowych wskazówek technicznych dotyczących SEO Shopify jest optymalizacja adresu URL stron internetowych. Są trzy podstawowe rzeczy, o które musisz zadbać:

  • Adres URL powinien być krótki i na temat.
  • Zintegruj odpowiednie słowa kluczowe w adresie URL
  • Unikaj niepotrzebnych przedimków i słów, takich jak a, an, the i lub, is, are itp.

Upewnij się, że struktura adresu URL jest czysta, aby algorytmy wyszukiwania miały jasny przegląd Twojej strony internetowej.

Zoptymalizuj znaczniki Alt obrazu i nazwy plików

Wyszukiwarki nie mogą zrozumieć obrazów. Jeśli więc nie napisałeś odpowiedniego tagu alt, nie będzie miało znaczenia, jak wspaniały obraz zaprojektowałeś lub kupiłeś, ponieważ nie wpłynie to na rankingi wyszukiwania zgodnie z zamierzeniami.

Gdy użytkownik szuka zdjęcia powiązanego z Twoimi produktami, zdjęcie Twojego produktu powinno być widoczne na stronie wyszukiwarki. Aby było to możliwe, należy dodać do obrazu odpowiedni, bogaty w słowa kluczowe tag alt. Te znaczniki alt powinny być takie, aby użytkownik natychmiast zrozumiał, o czym jest obraz.

Unikaj powielania treści

Czasami sprzedając podobne produkty, właściciele sklepów mają tendencję do pisania lub zatwierdzania treści podobnych do innych witryn lub stron. Byłby to ogromny błąd. Zduplikowane treści mogą przyciągać „negatywne oceny” algorytmów wyszukiwarek, co negatywnie wpływa na rankingi Twojego sklepu lub strony Shopify.

Dlatego jedną z najważniejszych wskazówek SEO Shopify jest upewnij się, że każda treść na dowolnej stronie produktu w Twojej witrynie jest oryginalna i inna.

Zdefiniuj unikalne opisy produktów za pomocą docelowych słów kluczowych

Niezależnie od produktów, które sprzedajesz w swojej witrynie eCommerce, musi towarzyszyć dokładny i odpowiedni opis produktu, zawierający wszystkie informacje, od wymiarów, materiałów, specyfikacji technicznych i szczegółów, a także unikalnych cech.

Wyjaśnij główne cechy produktu za pomocą odpowiednich słów kluczowych z długim ogonem i pamiętaj, aby unikać ogólnych i niejasnych zwrotów oraz powielanych treści.

Siła dźwigni schematu produktu

Schemat produktu to rodzaj uporządkowanych danych, za pomocą których możesz udostępnić wyszukiwarkom informacje o produkcie, w tym nazwę, opis, cenę, dostępność i inne. Wdrożenie schematu produktu w witrynie Shopify może poprawić jej SEO, ułatwiając wyszukiwarkom zrozumienie produktów w witrynie.

Przetwórz typy stron za pomocą narzędzia Schema Markup Validator, aby zobaczyć, jak wyglądają dane strukturalne różnych typów stron w Twoim sklepie Shopify.

Dodawanie linków wewnętrznych do sklepu eCommerce Shopify jest ważnym aspektem SEO na stronie. Linki wewnętrzne pomagają wyszukiwarkom zrozumieć strukturę Twojej witryny i relacje między stronami, co może poprawić widoczność Twojej witryny i jej pozycję na stronach wyników wyszukiwania.

Upewnij się jednak, że załączone linki wewnętrzne są dobrze wypozycjonowane i skierowane na teksty zakotwiczeń z odpowiednimi słowami kluczowymi. Dodając linki wewnętrzne do swojego sklepu Shopify, możesz pomóc ulepszyć nawigację i strukturę swojej witryny, co może mieć pozytywny wpływ na Twoje SEO.

Przejrzyj raport zasięgu indeksu

Raport zasięgu indeksu pomaga analizować stan indeksowania, błędy indeksowania i ostrzeżenia, a nawet pomaga zidentyfikować wszelkie problemy techniczne mające wpływ na SEO witryny. Dzięki raportowi stanu indeksu możesz mieć pewność, że wszystkie ważne strony witryny są prawidłowo zaindeksowane. Możesz nawet podjąć działania, aby rozwiązać wszelkie problemy, które mogą uniemożliwiać indeksowanie niektórych stron.

Możesz uzyskać dostęp do raportów zasięgu indeksu swojej witryny eCommerce Shopify za pośrednictwem panelu Shopify, postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami Sklep internetowy > Preferencje > Podgląd wpisu w wyszukiwarce.

Zoptymalizuj wydajność sklepu Shopify

Jedną z najważniejszych rzeczy, o które należy zadbać, chcąc poprawić SEO w witrynie Shopify, jest wydajność witryny. Lepsza wydajność nie tylko pomaga uzyskać więcej „pozytów” od algorytmów wyszukiwania, ale także poprawia doświadczenie użytkownika, co pomaga zwiększyć ruch i sprzedaż w witrynie.

Niezależnie od tego, czy samodzielnie aktualizujesz swoją witrynę internetową, czy konsultujesz się z firmą zajmującą się rozwojem Shopify, pamiętaj o optymalizacji wydajności sklepu Shopify, usuwając wszelkie nieużywane rozszerzenia, minimalizując uszkodzone linki i przekierowania, kompresując pliki multimedialne, aktualizując Shopify i wszystkie zainstalowane aplikacje do ich najnowsze wersje, wybór odpowiednich czcionek oraz wdrożenie obrazów z opóźnionym ładowaniem i odroczonym ładowaniem wideo.

Dodaj recenzje produktów do stron produktów

Recenzje produktów to jedne z najważniejszych czynników, które mogą pomóc Ci zdobyć głosy pozytywne od algorytmów wyszukiwania. Mogą nawet poprawić UX witryny i zaangażowanie klientów, ponieważ użytkownicy spędzają więcej czasu na produktach i stronach z pozytywnymi recenzjami.

Co więcej, możesz zwiększyć wiarygodność i reputację witryny i produktu, co prowadzi do wyższych współczynników klikalności i współczynników konwersji. Ważne jest jednak, aby recenzje były trafne i wiarygodne, a nie spamem, ponieważ może to zaszkodzić rankingowi wyszukiwania witryny i reputacji klientów. Dodaj więc recenzje produktów do swoich stron poprzez aplikacje rozszerzeń dostępne w sklepie Shopify.

Utwórz bloga

Tworząc strategię SEO Shopify, jedną z najważniejszych implementacji, na jaką możesz się zdecydować, jest dobrze napisana treść bloga bogata w słowa kluczowe. Pomaga w dostarczaniu odpowiednich, pomocnych i cennych informacji na temat produktów, dzięki czemu wyszukiwarki i docelowi odbiorcy lepiej rozumieją Twój sklep eCommerce.

Przeprowadź odpowiednie badanie słów kluczowych, aby zidentyfikować i skierować odpowiednie słowa kluczowe z długiego ogona na swoim blogu. Następnie zoptymalizuj tytuł bloga, metaopis, nagłówki i główną treść oraz dołącz wewnętrzne i zewnętrzne linki do odpowiednich stron w witrynie i innych wiarygodnych witrynach internetowych.

Powinieneś promować bloga w mediach społecznościowych i innych kanałach marketingowych, aby przyciągnąć większy ruch i linki. Upewnij się także, że regularnie aktualizujesz bloga świeżymi i istotnymi treściami, aby zachować jego aktualność i autorytet.

Uszkodzone linki mogą znacząco zaszkodzić rankingom Twojego sklepu eCommerce Shopify w wyszukiwarkach. Co więcej, załóżmy, że ludzie próbują uzyskać dostęp do Twojej witryny, ale napotykają uszkodzone linki. W takim przypadku może to skutkować złym doświadczeniem użytkownika, co prowadzi do wyższych współczynników odrzuceń oraz mniejszego ruchu i współczynników konwersji.

Ponadto uszkodzone linki mogą sprawić, że Twoja witryna Shopify będzie wydawać się niskiej jakości, co wpłynie na jej wiarygodność i ranking na stronach wyników wyszukiwania. Dlatego pamiętaj, aby zidentyfikować i naprawić uszkodzone linki w swoim sklepie eCommerce Shopify, aby poprawić ruch organiczny, współczynnik konwersji i przychody. Zaktualizuj lub usuń wszelkie uszkodzone linki, aby poprawić komfort użytkowania swojej witryny.

Najważniejszą częścią SEO poza stroną jest budowanie linków, czyli proces SEO polegający na pozyskiwaniu linków zwrotnych do Twoich stron internetowych z innych witryn lub platform mediów społecznościowych. Strategia ta pomaga budować relacje, zwiększać świadomość marki i zwiększać ruch na Twoich stronach internetowych. W Internecie dostępnych jest kilka platform zewnętrznych, które mogą pomóc w łatwiejszym wdrażaniu budowania linków poprzez wysokiej jakości, odpowiednie linki zwrotne.

Chociaż istnieje kilka czynników i implementacji, którymi możesz się zająć, te pokazane na tej liście kontrolnej mogą wystarczyć, aby pokazać, jak wykonać SEO w swoim sklepie Shopify.

Zwiększ swoją sprzedaż e-commerce dzięki tym wskazówkom SEO Shopify

W przypadku każdej witryny internetowej, czy to zwykłej, czy sklepu eCommerce, SEO może pomóc w zwiększeniu ruchu organicznego, aby zwiększyć sprzedaż i przychody przedsiębiorstwa. Jednak SEO to tak szeroka przestrzeń w branży marketingu cyfrowego, że ludzie często nie wiedzą, co powinni, a czego nie powinni robić.

Widząc, jak niezwykle korzystne może być SEO dla Twojego sklepu eCommerce Shopify, przeprowadziliśmy szeroko zakrojone badania i opracowaliśmy obszerną listę kontrolną SEO Shopify, aby pomóc Twojej witrynie eCommerce znaleźć się na najwyższych pozycjach SERP. Ta lista kontrolna SEO nie tylko pomoże Ci uzyskać więcej głosów pozytywnych od algorytmów wyszukiwania, ale także poprawi komfort użytkownika, zwiększając współczynnik utrzymania i konwersji Twojej witryny.

Postępuj więc zgodnie ze wskazówkami wymienionymi na tej liście kontrolnej SEO Shopify, aby skuteczniej poprawić sprzedaż i przychody swojej witryny eCommerce, rankingi SERP i wygodę użytkownika. Możesz zatrudnić ekspertów SEO, aby uzyskać wyższą pozycję w rankingu i sprzedaż w swoim sklepie eCommerce.