Jakiś Badanie wakacyjne na pokładzie podało, że tylko 57% właścicieli małych firm planowało w zeszłym roku urlop. Co więcej, tylko około jedna czwarta tych właścicieli pozwoliła sobie na kilka dni wolnych od pracy. Z tej infografiki wynika jeszcze kilka niepokojących faktów. Po pierwsze, większość właścicieli małych firm nie odłączyłaby się całkowicie od pracy podczas wakacji; kolejna zniechęcająca statystyka wykazała większą niechęć osób prowadzących działalność na własny rachunek – zwłaszcza tych, które rozpoczynają działalność gospodarczą – do w ogóle brania urlopu. Rozważając jak kosztowne może być wypalenie zawodowe dla freelancerów i właścicieli małych firm znacznie mądrzejszym rozwiązaniem będzie odłożenie na bok wszelkich obaw i wygospodarowanie czasu na tegoroczne wakacje. Zamiast dawać Ci zwykłe rady (tj. planuj z wyprzedzeniem, powiadamiaj klientów, odłącz się od technologii i zrelaksuj się), wolę pójść bardziej praktyczną drogą. Poniżej znajdziesz 12 rzeczy, które możesz zrobić, aby spędzić wakacje bez stresu, jednocześnie utrzymując działalność gospodarczą.
12 wskazówek, jak spędzić bezstresowe wakacje jako freelancer
Wiem, że myśl o oderwaniu się od swojej firmy może być przerażająca. W końcu, jeśli nie jesteś dostępny do pracy – zwłaszcza jeśli nie ma nikogo, kto mógłby cię zastąpić – cała produkcja zostaje wstrzymana. Prawidłowy? Cóż, niekoniecznie. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić już teraz, aby mieć pewność, że Twoje wakacje będą bezstresowe, a Twoja nieobecność nie będzie miała zbyt dużego wpływu na Twoją firmę.
1. Zaplanuj wakacje z wyprzedzeniem
Są chwile, kiedy poczujesz pokusę wzięcia dnia wolnego, gdy praca jest lekka lub nie ma jej wcale, i powinieneś skorzystać z tych zaimprowizowanych okazji. To powiedziawszy, jeśli chcesz przeznaczyć większą część czasu, najlepiej zaplanować to z wyprzedzeniem, ponieważ da to Tobie i Twoim klientom więcej czasu na przygotowanie.
2. Zaplanuj wakacje strategicznie
W zależności od branży, w której pracujesz, możesz mieć szczęście współpracować z klientami, którzy co roku spędzają wakacje mniej więcej w tym samym czasie. Podobnie jak sektor edukacji, który jest wyłączony latem. Albo niektóre działy sprzedaży odpoczywające w czasie wakacji. Jeśli akurat u Ciebie jest niski sezon, wykorzystaj go i zaplanuj urlop właśnie wtedy. Możesz także zaplanować wakacje wokół konferencji, w której planowałeś wziąć udział. Na przykład, jeśli jesteś projektantem stron internetowych WordPress, być może myślisz o wzięciu udziału w tegorocznym WordCampie. Dlaczego nie przeznaczyć na to kilku dodatkowych dni i wtedy zrobić sobie przerwę? Może to również sprawić, że poczujesz się mniej winny z tego powodu.
3. Bierz krótsze wakacje
Należę do osób, które czują się winne, że biorą urlop, dlatego planuję dla siebie krótsze wakacje przez cały rok. Zamiast robić cały tydzień lub dwa, planuję trzy lub cztery dni co kilka miesięcy. Dostaję tyle samo wolnego co inni, po prostu nie robię wszystkiego na raz.
4. Dodaj czas wolny do swojego kalendarza
Gdy już podejmiesz decyzję o zrobieniu sobie przerwy, umieść ją w swoim kalendarzu, aby zawsze była na pierwszym miejscu. Jeśli masz osobny system do śledzenia projektów i zadań, dodaj go również tam. Zapisuję dni urlopu w Asanie, ponieważ motywuje mnie to przez cały miesiąc do wcześniejszego wykonania wszystkich zadań. Pomaga to również w procesie planowania, więc przed wyjazdem upewniam się, że cała praca została rozliczona i zakończona.
5. Budżet na wakacje
Jeśli mniej martwisz się utratą klientów lub zaległościami w pracy, a bardziej tym, że stracisz pieniądze na urlopie, dodaj do swojego budżetu wydatki związane z urlopem. W ten sposób możesz dostosować cele w zakresie przychodów i sprzedaży, aby zrekompensować „stratę”. Zawsze możesz co miesiąc odkładać fundusze na wakacje, tak samo jak na czynsz, ubezpieczenie, marketing i inne tradycyjne wydatki biznesowe. Jeśli nie chcesz oszczędzać na straconym czasie, zawsze możesz pracować w weekendy, aby to nadrobić. Za każdy dzień Twojej nieobecności zaplanuj jeden dzień pracy w każdy weekend, aż do rozliczenia straty. Ale bądź ostrożny. Może to narazić Cię na ryzyko wypalenia zawodowego, co przekreśla cały sens wyjeżdżania na wakacje.
6. Powiadom obecnych klientów wcześniej
Każda niedostępność trwająca dłużej niż dwa dni (w zasadzie wszystko, czego nie możesz nadrobić w weekend) powinna skłonić Cię do powiadomienia klientów. Powinieneś ich powiadomić, gdy tylko plany zostaną sfinalizowane. Dzięki temu nie będzie niespodzianką, gdy klient poprosi o szacunkowy czas dotarcia do swojego projektu, wystarczy, że powiesz mu, że minie jeszcze kilka tygodni, ponieważ w przyszłym tygodniu będziesz na wakacjach. Jeśli powiadomisz ich z wystarczającym wyprzedzeniem, okażą się znacznie bardziej wyrozumiali.
7. Włącz autoresponder
W przypadku wszystkich innych osób — nieaktywnych klientów, potencjalnych klientów, zewnętrznych dostawców lub innych osób, z którymi nie utrzymujesz regularnego kontaktu — użyj autorespondera e-mailowego, aby powiadomić ich o swojej nieobecności. To nie musi być nic długiego i nie musisz nikomu mówić, dokąd się wybierasz. Jedyne, co sugerowałbym, to powiadomienie o sytuacjach awaryjnych. Jeśli chcesz, aby klienci mogli się z Tobą skontaktować w przypadku pilnej sprawy, możesz zostawić adres e-mail lub numer telefonu, z którego będą mogli skorzystać w tej sprawie.
8. Zachowaj światło na tydzień przed urlopem
Planując obciążenie pracą przed wakacjami, nie planuj niczego zbyt krytycznego. Innymi słowy, nie uruchamiaj strony internetowej, nie wysyłaj klientowi pierwszego zestawu makiet do sprawdzenia itp. Nie stawiaj się w sytuacji, w której niespokojny/zdenerwowany klient pozostaje bez możliwości rozmowy ciebie, jeśli coś pójdzie nie tak. Nie przyjmuj też żadnych nowych klientów ani projektów przed wyjazdem. Relacje z klientami mogą na początku być delikatne, dlatego najlepiej rozpocząć nową pracę, gdy będziesz miał czas, aby się w nią w pełni zaangażować.
9. Zautomatyzuj, co tylko możesz
Dla projektantów stron internetowych automatyzacja niekoniecznie jest opcją. Sugeruję jednak, że jeśli są jakieś części Twojego procesu, które zazwyczaj zlecasz komuś innemu (np. pisarzowi, programiście, kontroli jakości), zaplanuj je tak, aby Twoje projekty pozostały z nimi podczas Twojej nieobecności. Sugerowałbym również automatyzację jak największej liczby procesów specyficznych dla Twojej firmy. Marketing jest łatwy do zrobienia. Napisz posty na blogu z wyprzedzeniem. Utwórz wcześniej swój tygodniowy/miesięczny biuletyn. Zapisz wszystkie odpowiednie wiadomości w mediach społecznościowych. Następnie użyj narzędzia do automatyzacji marketingu, aby zaplanować ich wyjście podczas Twojej nieobecności.
10. Deleguj innym
Jeśli obecnie pracujesz solo, ta opcja nie ma zastosowania; to znaczy, chyba że masz innego projektanta stron internetowych, któremu ufasz, który będzie zarządzał Twoimi zadaniami podczas Twojej nieobecności. Zasadniczo wszystko, co muszą zrobić, to opiekować się klientami, którzy mają pytania lub wątpliwości, oraz reagować na pojawiające się sytuacje awaryjne. Naprawdę nie powinni mieć zbyt wiele do roboty, jeśli przygotowałeś swoich klientów. Można to potraktować jak handel: kiedy oni wyjeżdżają na wakacje, robisz dla nich to samo. Inną opcją jest zatrudnienie wirtualnego asystenta, który zapewni pokrycie, chociaż prawdopodobnie najlepiej będzie zatrudnić innego eksperta ds. projektowania, który zajmie Twoje miejsce podczas Twojej nieobecności.
11. Nie zabieraj komputera na wakacje
Jeśli zabierzesz komputer na wakacje, będziesz mieć pokusę do pracy. Zamiast tego polegaj na swoim urządzeniu mobilnym, aby zapewnić zasięg, jeśli jest to potrzebne. Tylko upewnij się, że skonfigurowałeś to wcześniej:
- Dodaj dowolne aplikacje, których możesz potrzebować w sytuacjach awaryjnych (np. oprogramowanie Adobe, WordPress itp.);
- Filtruj wszystkie e-maile związane z pracą do specjalnego folderu, abyś wiedział, gdzie je sprawdzić;
- Dodaj do telefonu listę kontaktów klientów i notatki dotyczące projektu, aby mieć do nich łatwy dostęp.
A jeśli musisz pracować na wakacjach, rób to tylko w określonych godzinach każdego dnia. To czas na odpoczynek, a nie na pracę w innym miejscu.
12. Generuj dochód pasywny
Kluczem jest znalezienie sposobu, w jaki Twoja firma projektowa może generować dochód pasywny: skonfiguruj swoją osobistą stronę internetową z marketingiem afiliacyjnym, napisz e-book, uruchom serię samouczków wideo, sprzedawaj szablony projektów lub ikony w Dribbble itp. Następnie pozwól temu strumień przychodów zapewni Ci dodatkowy dochód, który umożliwi Ci bezstresowe wakacje. Może być już za późno, aby pomóc Ci poczuć się lepiej przed wzięciem urlopu w tym roku, ale z pewnością położy podwaliny pod przyszły rok, jeśli zaczniesz teraz.
Podsumowanie
Czego się boisz, pozwalając sobie na urlop? Boisz się, że stracisz pieniądze? Boisz się, że klienci Cię opuszczą, ponieważ spędziłeś od nich pięć dni roboczych? Boisz się, że po powrocie do domu będziesz zbyt przytłoczony pracą? Cokolwiek Cię przeraża, jest na to rozwiązanie.