Bez względu na to, jaki mamy model smartfona, zawsze chcemy, aby działał szybciej. Z tego powodu tak uderzające jest znalezienie samouczków, które obiecują zwiększyć wydajność sistema operativo włączenie niektórych opcji. Być może najbardziej rozpowszechnionym jest wymuszenie MSAA 4X na Androidzie, obiecując, że przyniesie to więcej mocy zespołowi.
Ale czy naprawdę warto włączyć tę opcję? Czy przynosi znaczące rezultaty? Tutaj Ci powiemy.
Czy wymuszenie MSAA 4X na Androidzie ma znaczenie?
Szybka odpowiedź brzmi tak, ale musimy znać przyczyny tego. W pierwszej kolejności funkcja wymuszenia MSAA 4X w Androidzie, znajdująca się w opcjach deweloperskich, odpowiada za nałożenie na grafikę aplikacji 3D tzw. antyaliasingu.
Ale co to jest antyaliasing? Aby zobaczyć to wyraźnie, musimy zacząć od tego, że grafika, którą widzimy na ekranie, składa się z pikseli. Piksele to nie więcej niż małe kwadraty, które po połączeniu tworzą obrazy, które widzimy na komputerze lub smartfonie.
W tym sensie, ponieważ muszą przedstawiać obrazy zawierające koła i inne kształty, ramki, które je tworzą, generują efekt pikselizacji na krawędziach, zwany aliasingiem. W związku z tym Anti-Aliasing stosuje mechanizm, który zmiękcza te krawędzie i sprawia, że wyglądają znacznie lepiej.
W ten sposób musimy, wymuszając MSAA 4X w Androidzie, sistema zacznie wygładzać krawędzie w aplikacjach graficznych 3D Po co to jest?
Proste, jeśli w dowolnym momencie zainstalujesz grę z grafiką 3D i zauważysz pikselację krawędzi na prezentowanych obrazach, możesz ją nieco poprawić, aktywując funkcję. Więc tak naprawdę nie poprawiamy wydajności sistema, ale jego obróbka graficzna. Ale dodatkowo przekłada się to na większe zużycie baterii i pamięci RAM, co oznacza, że spada normalna wydajność komputera.
To pozostawia nas w konkluzji, że wpływ wymuszenia MSAA 4X na Androida jest wyraźnie zerowy dla wydajności urządzenia. Oznacza to, że włączenie tej opcji nie sprawi, że będziesz poruszał się płynniej w sistemalub szybsze działanie aplikacji. Jest to jednak przydatne, jeśli masz do czynienia z grą, która wygląda bardzo źle z powodu przetwarzania grafiki. Tak więc włączenie tej opcji poprawi nieco jakość obrazu, ze szkodą dla pamięci RAM i baterii.