W 1971 r. Niemiecki ekonomista Klaus Martin Schwab postanowił zorganizować spotkanie w małym regionie Szwajcarii, popularnym ze względu na ośrodek narciarski o nazwie Davos. Nie wiedział o tym wtedy, ale dzięki niej wydarzenie to nabierało kształtu, aż stało się jednym z największych wydarzeń w świecie polityki i ekonomii.
Schwab, oprócz ekonomisty, wykładał także na Uniwersytecie Genewskim przez ponad 30 lat. Mówi się, że każdego roku, kiedy kończy się okres akademicki, organizuje ognisko ze swoimi uczniami, w którym opowiadają historie i anegdoty o zajęciach, a także spalają wszystkie notatki uczniów, aby zniszczyć stare, aby Znów może powstać z popiołów.
W rzeczywistości ten ekonomista zawsze otaczał się młodymi ludźmi, ponieważ, jak zapewnia się, to oni uczą starszych. Właśnie dlatego w 1971 r. Miał inicjatywę utworzenia „Europejskiego Forum Zarządzania”, które dążyło do przyspieszenia postępów Europy w środku zimnej wojny. Od tego roku co roku w styczniu międzynarodowa elita spotyka się w Davos, aby omawiać problemy świata i ułatwiać dialog między europejskimi i amerykańskimi biznesmenami.
Spotkanie to nasila się z każdym rokiem. W każdej edycji coraz więcej ważnych osobistości uczestniczyło w świecie polityki i ekonomii. W 1979 r. Była obecna delegacja rządu Chin, która jak nigdy wcześniej była w stanie omówić pomysły z elitą zachodnią. Tak więc w latach osiemdziesiątych forum to miało już ogromne znaczenie w polityce międzynarodowej, do tego stopnia, że mogło zapieczętować sojusze lub ich zmiany, takie jak koniec apartheidu w 1994 r.
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos
Ogromną popularność zyskało to forum, które później, w 1987 r., Zmieniło nazwę na World Economic Forum (WEF) lub World Economic Forum of Davos. Uczestniczy w niej najbardziej wybrana globalna klasa wykonawcza, aw tym roku pomoc jest ogromna. Zostały potwierdzone 2. 800 uczestników ze 118 krajów, 1.700 liderów świata biznesu, odpowiedzialnych za międzynarodowe organizacje pozarządowe i dużą liczbę aktywistów z całego świata.
Ale nie wszystko to polityka i ekonomia. Podczas tego spotkania organizowanych jest również kilka uroczystych przyjęć lub koktajli, z których wyróżnia się hawajska impreza Salesforce i spotkania w Hotelu Belvedere, które są w większości poufne.
Jak można sobie wyobrazić, uczestnictwo w tym forum nie jest takie proste. Jednym z głównych wymagań jest reprezentowanie jednej ze spółek członkowskich Światowego Forum Ekonomicznego i wpłacanie około 60 000 USD rocznie. Ponadto jest on podzielony na kategorie: w górnej wyróżniają się partnerzy, którzy podają tę kwotę pięć razy; a na szczycie są partnerzy strategiczni, którzy przytaczają dwa razy więcej niż poprzedni.
Za udział należy uiścić opłatę w wysokości od 17 000 do 25 000 USD, nie licząc kosztów transportu i zakwaterowania; z wyjątkiem przedstawicieli rządów, organizacji pozarządowych, osobowości kulturowych lub religijnych oraz młodych liderów, którzy nie płacą tej kwoty.
Dlaczego to forum jest ważne?
Jak już wspomnieliśmy, wiele obecnych problemów, przez które przechodzi świat, jest tutaj omawianych i rozwiązanych. Oprócz propozycji rozwiązań dla zimnej wojny lub apartheidu, Światowe Forum Ekonomiczne w Davos skupia się również na zagadnieniu technologicznym.
Na przykład w tym roku zamierza się wypowiedzieć na temat problemu niszczenia miejsc pracy, takich jak kierowców transportu publicznego, ponieważ wraz z rosnącym skokiem technologicznym pojazdy automatyczne prawdopodobnie zdominują świat w niezbyt odległej przyszłości.
Ponadto centrala forum odnosi duże sukcesy. Od swojej pierwszej edycji w 1971 roku Davos służył jako doskonała siedziba główna w Alpach Szwajcarskich. Magiczne góry otaczające region wyciągają biznesmenów z dżungli cementowych, a także, ponieważ jest to bardzo odległy obszar, jedyną drogą dojazdową jest pociąg lub samochód w jedną stronę, co pomaga zapewnić bezpieczeństwo, które zasługuje na to wydarzenie.
Krótko mówiąc, forum to jest niezbędne do opracowywania nowych pomysłów, które pomagają rozwijać przyszłość świata, zawsze z myślą o poprawie stosunków i wspieraniu współpracy między jak największą liczbą krajów.