Microsoft będzie przygotowywał integrację sztucznej inteligencji (AI) Copilot z Eksploratorem plików Windows. W eksperymentalnych wersjach systemu operacyjnego znaleziono kod powiązany z narzędziem, co sugeruje rozwój tej funkcji.
Odkrycie dokonane przez informatora @PhantomOfEarth z X (dawniej Twittera) nie zdradza, jak narzędzie będzie działać. W skrócie wspomina się, że Copilot będzie „w jakiś sposób” zawarty w menu kontekstowym.
Wygląda na to, że Copilot wkrótce pojawi się w menu kontekstowym Eksploratora plików. Najnowsze wersje Canary i Dev zawierają nową funkcję prędkości o nazwie CopilotFEContextMenu, 45647150
—PhantomOcean3?? (@PhantomOfEarth) 3 stycznia 2024 r
Możliwe, że asystent służy jako pomoc w przeglądaniu plików lub pomaga szybciej znaleźć ważne dokumentyw oparciu o kontekst.
Dzięki temu, że znajduje się ono w menu kontekstowym, narzędzie może także działać inaczej w zależności od wybranego pliku, wykonując odmienne akcje dla każdej pozycji.
Inny powracający informator, znany na X jako @Leopeva64, zauważył, że znalazł odniesienia do tej funkcji także w Microsoft Edge Canary, testowej wersji natywnej przeglądarki Windows. Według niego funkcja będzie skrótem do wysyłania plików do analizy przez Copilot.
Widziałem odniesienia do tego w niektórych plikach wewnętrznych w Edge Canary. Może to być opcja „Wyślij ten plik do Copilot” lub po prostu „Wyślij do Copilot”.
— Leopeva64 (@Leopeva64) 3 stycznia 2024 r
Windows Copilot jest obecnie dostępny w wersji zapoznawczej, a jego funkcjonalność jest nadal ograniczona. Wydaje się, że Microsoft aktywnie pracuje nad wdrożeniem asystenta w kilku obszarach systemu operacyjnego, dzięki czemu będzie on praktycznie wszechobecny w natywnych programach.
Drugi pilot w systemie Windows
Microsoft jest na dobrej drodze do uczynienia Copilot domyślnym wirtualnym asystentem systemu Windows, co będzie jedną z kluczowych funkcji systemu operacyjnego. Dowodem na to są zaprezentowane na targach CES 2024 notebooki, kilka z nich posiada dedykowany klawisz do aktywacji asystenta.
Integracja wirtualnego asystenta z Eksploratorem plików jest zatem naturalnym postępem dla asystenta, ponieważ jest to jeden z najważniejszych programów natywnych w systemie operacyjnym. Czas pokaże, jak przebiegnie wdrożenie i czy zdenerwuje najbardziej wrażliwych na zmiany użytkowników.