Jeden ze specjalistów ds. SEO zapytał Johna Muellera na hangocie, czy może blokować osadzone strony wideo.
Ich pytanie brzmiało: Są odpowiedzialni za platformę odtwarzania wideo, a ich osadzone treści są indeksowane indywidualnie.
Jak mogą zapobiec indeksowaniu swoich osadzonych treści w ten sposób?
John wyjaśnił, że przeglądał ich witrynę internetową i stwierdził, że te elementy osadzone to ramki iframe zawierające uproszczoną stronę HTML z osadzonym w niej odtwarzaczem wideo.
Z technicznego punktu widzenia, jeśli strona zawiera treść iframe, wówczas widoczne są te dwie strony HTML. Możliwe, że ich systemy indeksują obie strony HTML, ponieważ są to oddzielne strony HTML.
Jedno zwykle łączy się z drugim, ale teoretycznie mogłyby też występować samodzielnie. Jest jeden sposób, aby temu zapobiec – całkiem nowa kombinacja – z metatagami robots.
Możesz użyć metatagu robots indeksifembedded razem z metatagiem robots noindex. Zatem do pliku HTML zawierającego bezpośrednio wideo należy dodać kombinację metatagów noindex i indeksifembedded robots.
Oznaczałoby to, że jeśli Google znajdzie stronę indywidualnie, zobaczy „och, nie ma indeksu, nie muszą tego indeksować”. Jednak po osadzeniu indeksu informuje Google, że jeśli znajdzie tę stronę z filmem osadzonym w witrynie ogólnej, będzie mógł zaindeksować tę treść wideo. Oznacza to, że pojedyncza strona HTML nie zostanie zaindeksowana, ale strona HTML z osadzoną informacją wideo zostanie zaindeksowana normalnie.
To jest konfiguracja, którą John zaleca tam używać.
Jest to całkiem nowy metatag robots, więc nie jest to coś, czego naprawdę potrzebuje każdy. To połączenie treści iframe i treści osadzonej jest w rzeczywistości dość rzadkie.
Jednak w przypadku niektórych witryn po prostu warto to zrobić w ten sposób.
Dzieje się to około 19:00 na filmie.
Transkrypcja Hangouta Johna Muellera
Jan (pytanie)
OK, pytanie trochę bardziej techniczne: jestem odpowiedzialny za platformę odtwarzania wideo i upraszczając, nasze osadzone filmy są czasami indeksowane indywidualnie. Jak możemy temu zapobiec?
Jan (odpowiedź)
Więc poprzez osadzenie, zajrzałem na stronę internetową. Zasadniczo są to ramki iframe zawierające uproszczoną stronę HTML z osadzonym w niej odtwarzaczem wideo. Z technicznego punktu widzenia, jeśli strona zawiera treść iframe, wówczas widzimy te dwie strony HTML. Możliwe jest, że nasze systemy zaindeksują obie strony HTML, ponieważ są to oddzielne strony HTML. Jedno zwykle łączy się z drugim, ale teoretycznie mogłyby też funkcjonować samodzielnie.
Jest jeden sposób, aby temu zapobiec. Jest to całkiem nowa kombinacja metatagów robots, którą możesz zastosować, czyli metatagu robots indeksifembedded wraz z metatagiem noindex robots. Zasadniczo w wersji osadzonej, czyli do pliku HTML zawierającego bezpośrednio wideo, należy dodać kombinację metatagów noindex i indeksifembedded robots. A to oznaczałoby, że jeśli znajdziemy stronę indywidualnie, zobaczymy, że istnieje noindex, nie musimy tego indeksować.
Ale dzięki indeksowi osadzonemu w zasadzie dobrze nam to mówi, jeśli znajdziemy tę stronę z filmem osadzonym w jakiejś ogólnej witrynie internetowej, możemy zaindeksować tę treść wideo. Oznacza to, że pojedyncza strona HTML nie zostanie zaindeksowana, ale strona HTML z osadzoną informacją wideo zostanie zaindeksowana normalnie. To jest rodzaj konfiguracji, której bym tam użył. Jest to całkiem nowy metatag robots. Więc to jest coś, czego nie każdy naprawdę potrzebuje. Ponieważ taka kombinacja treści iframe lub treści osadzonej jest dość rzadka. Ale w przypadku niektórych witryn po prostu warto to zrobić.