Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Jak radzić sobie z konfrontacyjną informacją zwrotną

Jak radzić sobie z konfrontacyjną informacją zwrotną

Jeśli publikujesz swoją twórczość – czy to próbki projektów w serwisie Behance, tutorial dotyczący WordPressa na swoim blogu, czy też dodajesz swoje trzy grosze na forum publicznym – możesz łatwo stać się celem trolli, jeśli trafisz w niewłaściwy czuły punkt.

Niestety, niektórzy klienci mogą być tak samo wrażliwi i pobudzeni jak internetowe trolle; Polecasz aktualizację logo, które sami zaprojektowali (nawet jeśli wtedy o tym nie wiedziałeś); Nie zgadzasz się z ich sugestią, że płacenie za linki zwrotne jest legalną strategią marketingową; W odpowiedzi na dostarczone makiety prosisz ich o wyjaśnienie, co oznacza „nie podoba mi się to”. Zanim się zorientujesz, przekazują nieistotne informacje zwrotne, obrzucają cię obelgami lub robią kupę przy każdym twoim działaniu. Nie jest to do końca profesjonalne ani sprawiedliwe, ale tak właśnie jest i teraz musisz sobie z tym poradzić. Niedawno ktoś odpowiedział na mój artykuł, nazywając proponowaną przeze mnie koncepcję projektu „złym” i „g***”. To nie jest tak, że coś takiego nie miało miejsca wcześniej. Moje treści zostały spisane jako „głupie”, „bezcelowe” i raz ktoś poczuł potrzebę powiedzenia mi, że nie przeczyta mojego artykułu, ponieważ aplikacje randkowe (temat artykułu) służą wyłącznie „ atrakcyjny 1% populacji”. Nie tylko trolle będą kierować nielogiczną i nieuczciwą krytykę pod adresem twórców. Przez lata zarządzałem projektami internetowymi i projektami marketingowymi i spotkałem wielu klientów, którzy byli więcej niż szczęśliwi, mogąc osobiście zaatakować nasz zespół lub wyrazić niepomocne opinie, gdy nie byli usatysfakcjonowani. Dlatego dzisiaj chcę się przyjrzeć, jak projektanci stron internetowych i ogólnie twórcy mogą skuteczniej radzić sobie z nieuczciwą i niepomocną krytyką ich pracy. Bez względu na to, skąd pochodzi Twoja nieuczciwa lub negatywna krytyka, zanim odpowiesz na którąkolwiek z nich, pamiętaj o następujących kwestiach:

1. Zrozum, skąd bierze się negatywność

Bądźmy szczerzy: obecnie ludzie są niezwykle wrażliwi i bardzo łatwo jest „wyzwolić” bardzo emocjonalne i niestabilne reakcje. Częściową winę ponoszą za to media społecznościowe, ponieważ ułatwiają ludziom ukrywanie się za ekranami i awatarami, gdy wypowiadają mowę nienawiści, obraźliwe komentarze i ogólnie próbują wywołać kłopoty. Trzeba także wziąć pod uwagę stan świata – w skali globalnej, a także światy osobiste, które dla siebie budujemy. Myślę, że niektórym ludziom o wiele łatwiej jest narzekać na coś banalnego lub sprzecznego z ich osobistymi przekonaniami, niż zajmować się prawdziwymi problemami na świecie. Nie usprawiedliwia to ani nie usprawiedliwia jakichkolwiek nieuczciwych komentarzy na temat Twojej pracy. Ale pomaga zrozumieć, skąd bierze się ukryty gniew, zazdrość lub złośliwość.

2. Odsuń się od krytyki

Kiedy ludzie wygłaszają uwagi na temat Ciebie lub Twojej pracy, które są nieistotne, nielogiczne lub złośliwe, jest to trudna sytuacja. To samo dotyczy klientów, którzy przekazują niejasne, nieprzydatne lub bolesne opinie w stylu „Mogłem to zrobić ja” lub „Nie rozumiesz”. Niestety, Twoja reakcja na tego rodzaju nieuczciwą krytykę może na dłuższą metę wyrządzić Ci krzywdę, jeśli:

  • Przyjmij postawę obronną i walcz, potencjalnie zagrażając pozytywnym relacjom, nad którymi ciężko pracowałeś;
  • Weź to do siebie i pozwól, aby przerodziło się to w niepewność, którą próbowałeś ukryć “Dlaczego powinien ktoś mi płaci za zbudowanie ich strony internetowej?”;
  • Zacznij się bać podejmowania ryzyka i przekraczania granic, przez co stłumisz swoją kreatywność.

Zamiast pozwalać swoim emocjom szaleć, musisz usunąć „ty” z krytyki. Dotyczy to każdego rodzaju otrzymywanych informacji zwrotnych. To nie ty jesteś tutaj pod mikroskopem; to twoja praca jest poddawana analizie. Jeśli potrafisz wyjść z tego równania, Twoja odpowiedź w mniejszym stopniu będzie dotyczyć obrony Twojej integralności osobistej, umiejętności itp., co zwiększa prawdopodobieństwo, że zareagujesz spokojnie i profesjonalnie.

3. Wybierz najlepszą reakcję w danej sytuacji

Niezależnie od tego, czy komentarz pochodzi od trolla, czy od złego klienta, musisz szybko rozważyć dostępne opcje. Oto, co możesz zrobić, aby określić najlepszą odpowiedź:

Czy argument jest jasny?

Na razie nie skupiaj się na słuszności argumentu. Musisz tylko ustalić, czy komentator myśli jasno, czy kieruje się wyłącznie surowymi emocjami. Jeśli argumentem jest coś w stylu „To jest głupie” lub „To nie jest dobre”, wiesz, że będzie to jak wyrywanie zębów, aby uzyskać jasne wyjaśnienie skargi. Komentarz jest niejasny i bolesny nie bez powodu. Jeśli pochodzi od trolla, to prawdopodobnie nie warto na niego odpowiadać. Oni po prostu szukają walki. Jeśli wiadomość pochodzi od klienta, musisz odpowiedzieć. Najlepiej zadać sobie pytanie: „Dlaczego?”. Powtórzę: nie chcesz być osobisty. Po prostu skup się na tym, żeby podali konkretne szczegóły lub przykłady tego, co jest złe i czego tak naprawdę chcą.

Czy opinia jest istotna?

Nie ma nic bardziej frustrującego niż wystawienie czegoś na zewnątrz i otrzymanie opinii na temat czegoś zupełnie innego… lub czegoś, co nie ma znaczenia. Niedawno napisałem artykuł na kontrowersyjny temat, więc spodziewałem się wielu gorących dyskusji wokół niego. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Nie spodziewałem się jednak, że ktoś spróbuje sprowadzić wszystko, co napisałem, do błędu ortograficznego w tym artykule. Teraz zdarzają się błędy ortograficzne i gramatyczne. Kiedy ktoś jest na tyle miły, że zwróci mi na niego uwagę, dbam o to, aby został naprawiony od razu. Jednak ta osoba nie tego szukała. Komentarz został sformułowany w taki sposób, aby mój argument wydawał się nieważny z powodu jednej literówki. To ten rodzaj komentatora, który nie chce, żebyś powiedział: „Hej, dzięki za zwrócenie na to uwagi! Naprawiliśmy błąd.” Chcą, abyś otworzył rozmowę i dał im głos, aby wskazać więcej problemów związanych z tym, co zrobiłeś. Kiedy otrzymasz tego rodzaju informację zwrotną lub komentarz – stworzony ze względu na podłość lub zademonstrowanie dominacji nad tobą – prawdopodobnie najlepiej będzie zostawić to w spokoju. Chcą się po prostu czepiać dla samego czepiania się.

Czy warto debatować?

Załóżmy, że otrzymałeś komentarz, z którym się nie zgadzasz, ale który sam w sobie jest wystarczająco ważny. Czy warto odpowiadać? Jeśli brzmi to tak, jakby naprawdę chcieli przeprowadzić rozmowę lub zdrową debatę, to tak, warto odpowiedzieć. To jeden z powodów, dla których tworzy się sztukę: aby ludzie myśleli i mówili. Pamiętaj tylko, żeby sprawdzić siebie, zanim odpowiesz. Tu nie chodzi o ciebie. Z pewnością możesz nie zgodzić się z tym, co mają do powiedzenia, i możesz przedstawić dane na poparcie swojej argumentacji, ale nie musisz się bronić. Oto, co zawsze sobie przypominam, zanim nawiążę kontakt z kimś, kto ma kontrargument na coś, co stworzyłem:

Można się wiele nauczyć, wychodząc poza bańkę swojej pracy i patrząc na nią z perspektywy kogoś innego.

Uważam, że odpowiadanie na opinie i komentarze poprawia moją pracę i myślę, że byłoby to szczególnie pomocne dla projektantów stron internetowych. Dlaczego? Na początek pomaga mi to zrozumieć, co ludzie lubią, a czego nie (zwłaszcza w obliczu zmian na rynku). Lubię także dowiadywać się więcej o perspektywach innych ludzi, ponieważ prawie zawsze jest to dla mnie inspiracją do przyszłej pracy.

Zakończyć

Nie bój się angażować i podejmować ryzyko w swojej pracy. Wiem, że to trudne, gdy jeden głos dochodzi tak wyraźnie, podając w wątpliwość Twój dorobek lub ogólnie Twój talent. Ale to tylko jedna osoba, która zdecydowała się zachować podłość lub niesprawiedliwość. Jeśli kiedykolwiek poczujesz się przygnębiony czymś, co ktoś powiedział i nie możesz powstrzymać się od komentarza, cofnij się o krok i przejrzyj pozytywne opinie, które otrzymałeś. To ludzie, którzy doceniają to, co robisz. Nawet jeśli opinie nie zawsze są pozytywne, to oni decydują się na dzielenie się produktywnymi opiniami, ponieważ chcą pomóc Ci lepiej wykonywać swoją pracę. To są ludzie, których warto słuchać i odpowiadać.

Przedstawiony obraz za pośrednictwem Unsplasha.